Textové pole: Informace o produktu
Zaklápěcí pohonná jednotka

Cena: 0,00 Kč

Na počátku roku 2008 jsem se svým kolegou modelářem pojali rozhodnutí, že si zakoupíme velké větroně. Po podrobné poradě padla volba na firmu  Topmodelcz.  Z její nabídky jsme zvolili model větroně Ventus 2cx o rozpětí 4,5 m v provedení de luxe. Volili jsem tento model z toho důvodu, že se jedná o klapkový model  s čímž mám bohaté zkušenosti z doby, kdy jsem létal větroně než jsem přešel na vrtulníky. Vždy když model byl opatřen klapkou tak to nemělo chybu. Pořizovací hodnota  není nikterak zanedbatelná  a proto jsem se jeli na tento model podívat přímo k výrobci do obce Habrůvka blízko Brna.

    Po podrobné prohlídce stavebnice či jednotlivých komponentů stavebnice a to v různém stupni předpracování jsem byl nucen konstatovat, že se jedná o velmi kvalitní a stavebně čistý výrobek. Neměl jsem nic co bych mohl vytknout a tudíž jsem s kolegou hned dvě stavebnice objednali. 

Kolega má vlečnou na tuto velikost modelu a první záměr byl takový, že se budeme vzájemně vlekat a to na střídačku. Jasně že v tom problém není, ale vždy bude na zemi sedět ten, který zrovna vlekal.  Na základě tohoto se mi vnukla myšlenka o provedení elektrifikace modelu. Nejprve jsem přemýšlel o umístění motoru do špice trupu, ale to s sebou nese určitá rizika při startech vzhledem k velikosti modelu a v druhé řadě bych zrušil vlekací háček a tím bych se vyřadil z oblasti zážitků s vlekání, což na jičínském letišti dost dobře funguje. Dělat nějaký vozíček to se mi zrovna nechtělo a proto jsem brousil po internetu a zde jsem uviděl zaklápěcí motory do trupu. Tato myšlenka mne nadchla a hned jsem se dal do prohlížení obrázků a návrhu vlastního systému. Taktéž jsem hned začal pátrat po vhodné elektronice pro ovládání tohoto systému, neboť v této oblasti je u mne pole neorané.  Elektronika je nutná, neboť musí dojít k naprogramování celého systému a to otevřít dvířka, vysunout motor, zavřít dvířka, spustit motor.  Ještě přepnout ovládání brzdících štítů v křídlech na ovládání motoru a opačně při zasunutém motoru.  Výrobce tohoto zařízení jsem našel a tudíž již nestojí nic v cestě se do tohoto zázraku dát.

1.3.2008

Provedl jsem naskycování, okótovaní do reálného rozměru celého mechanismu a začal jsem jednotlivé díly vyrábět zatím z laminátu pro odzkoušení funkčnosti.

6.3.2008

Dnes jsem začal kompletovat jednotlivé díly do sestavy no uvidím jak to bude fungovat. Až budu mít model zatahováku zkompletovaný upravený do konečné fáze, tak přejdu k nakreslení v Solidworksu a následně bude provedena výroba z duralu a osazení ložisky kyvných segmetů.

8.4.2008

Omlouvám se všem nadšencům, že jsem stagnoval v podávání informací o vývoji tohoto pohonu, ale přepadla mne nemoc a tudíž jsem po jistou dobu byl vyřazen z výrobního provozu.  V současné době jsem již udělal nějaké komponenty z duralu. Tyto jsou ve fázi hrubého opracování a nyní je nutné ještě na těchto provést další strojní operace. Jen pro ilustraci nafotím alespoň to málo co jsem prozatím vyrobil, aby bylo co shlédnout.

19.5.2008

Tak konečně po přílivu pěkného počasí vhodného pro létání jsem se konečně dostal zase k nějakému tomu pracovnímu zainteresování na vývoji uvedené jednotky.  Defakto hlavní díly  pro zatahovák  mám připravené a začínám postupně kompletovat.  Pro ilustraci jsem pořídil foto sestaveného setu, byť částečného, které je možné shlédnout v sekci foto.

13.8. 2008

V současné době v období dovolených  a letových dni není na vývoj nějak čas.  Pořídil jsem nový stroj T rex 600N a tak se věnuji prohánění tohoto stroje po obloze a trénování akrobacie. Dále s tímto a s T rex 600 E jezdím na předváděčky kam si mne pozvou a tak skutečně na vývoj nyní není čas. Samozřejmě s příchodem podzimních plískanic se vše zase rozjede a budu se věnovat výše nastíněnému.

20.9.2008

Tak jsem konečně přistoupil alespoň k provizornímu sestavení celé jednotky, tak abych jí mohl zasunout do trupu a orientačně provést zkoušku jak bude vycházet těžiště.  Zjistil jsem , že se mi nepodařilo model dovážit ani 12-ti články LiFe 2300MAh. Z tohoto důvodu bude provedena změna konstrukce celého zařízení s tím, že motor musí být co nejblíže těžišti, aby bylo možné model dovážit jen použitými komponenty  a ne, obrazně řečeno, dávat do špice 0,5 kg olova.

15.1.2009

Tak jsem nevydržel, vybodnul jsem se na zatahovací motor a umístil jsem jej do čumáku, neboť takto rozmístěný pohon včetně baterek nepotřebuje žádné dovážení modelu a vše sedí jak má. Tímto se omlouvám, že práce na zatahováku prozatím nebudou pokračovat, ale věřím, že se do toho později stejně pustím, neboť je to velmi efektní pohon modelu větroně.

Průběžně Vás budu informovat o  provedených pracech a zkušenostech. Postup výroby můžete shlédnout na odkazu  foto v horní části stránky či zde. Foto.

SKU/Číslo položky: 000000

Co mne k tomu vedlo