Kapotáž Hughes 500 E pro vrtulníček Trex 250

Již delší dobu přemýšlím, že své některé vrtulníky osadím do polo maketových kapotáží a to zejména Trex 600. Vzhledem k pořizovací ceně která je u takovéto velké kapotáže dost vysoká, tak jsem chtěl zjistit v jaké kvalitě se kapotáže od firmy Align prodávají. Z tohoto důvodu jsem si objednal v zahraničí kapotáž na T rex 250, která přišla na 54,- USD což není zase tak vysoká cena na zjištění kvality nabízeného produktu.  Kapotáž mi přišla domů v kartonové krabici s barevným potiskem. Po otevření jsem vytáhl komplet kapotáž a v oddělené sekci kartonem jsem nalezl veškerý instalační materiál k provedení zástavby a i manuál nechyběl.  Celkový dojem po vybalení z krabice je velmi příjemný. Kvalita produktu je na velmi dobré úrovni bezchybný povrch bez bublinek kazů s kvalitním barevným nástřikem markingu kapotáže. To je první dojem po vybalení. Poté mne trochu zarazila kompaktnost a bytelnost celé kapotáže. Dle mého názoru je až přespříliš předimenzovaná laminátová skořepina. Dalo by se hmotnost ušetřit na počtu vrstev laminátu, ze kterých je kapotáž vyrobena viz rozbor hmotnosti kapotáže jak uvedeno níže. Přední část kapotáže—kabina je již opatřena prosklením, které je v laminováno do kabiny. Ostatní okna prosklení jsou součástí stavebnice a jsou vylisována v jednodílném výlisku. Toto je patrno z následujících foto.

Na výše vyobrazených foto je patrn poměr zvětšení vrtulníku před a po instalaci do kapotáže

Takto to vypadá, když kapotáž vyndáte z krabice a rozložíte na stole. Vše potřebné je ve stavebnici. Nožičky, lyžiny, ocasní set, spojovací materiál, patky pro připevnění mechaniky průchodka ocasní trubky.

Přední díl kapotáže je opatřen třemi magnety jeden dole (šedý komponent) a dva po stranách kabiny. Ve spodní části je kabina aretována platem pro upevnění mechaniky a v horní části jsou dva ocelové kolíčky. Vše do sebe pasuje naprosto bez problémů a i slícování kabiny je na velmi dobré úrovni.

Zde je patrno jak pěkně kabina k trupu sedí a na magnetech velmi dobře drží

HUGHES 500 E

Zahájení vestavby a úpravy na vrtulníku

Na níže uvedených obrázcích bude patrno jak jsem měl vrtulníček osazen a jak byly rozmístěny jednotlivé komponenty vrtulníku a jak nyní musí být rozmístěny pro vestavbu mechaniky do kapotáže

Původní umístění regulátoru a přijímače

Současné rozmístění komponentů pro vestavbu

Kapotáž jsem samozřejmě podrobil hmotnostnímu rozboru abych měl představu o jakou hmotu vrtulníček ztěžkne. Samostatná kapotáž bez veškerého příslušenství váží 138,5g. Ostatní zbytek spojovací materiál, ocasní set má hmotnost 9 g. Z těchto hodnot vyplývá, že celková hmota , která na vrtulníček přibude bude činit 147,5g. Samozřejmě od vrtulníčku musíme odečíst hmotnost podvozku s brčkem pro anténu což činí 6g. Po zvážení hotového vrtulníčku i s aku Li-Pol Dualsky 1000 mAh se ručička na váze ustálila na hodnotě 500g. Výrobcem je uváděna hmotnost kapotáže poněkud nižší ale v reálu vyšla hmotnost  vyšší . Ten uvádí hmotnost 130g. Z této informace jsem vycházel při zakoupení a usoudil jsem, že nárůst hmotnosti kapotáže na tento malý vrtulníček nebude až tak velký. Výrobce asi patrně myslel hmotnost kapotáže samotné bez příslušenství. Ovšem realita je trochu jiná o čemž svědčí níže uvedené hodnoty. Nevím zda je to záměr výrobce uvádět nižší hmotnost než je realita. Patrně ano. Vidím v tom záměr k získání lepší prodejnosti produktu. No jsem zvědavý jak se to projeví v letových vlastnostech tohoto stroje. Je samozřejmé, že ten kdo uvažuje o koupi a ustrojení vrtulníčku do této slušivé kapotáže nepočítá s tím, že vrtulníček bude létat jako akrobatický stroj, ale bude se snažit létat tak aby se letový projev co nejvíce blížil k realitě předlohy.  Domnívám se, že  realita letu tohoto malého vrtulníčku bude asi dosti mizivá, ale bude ve vzduchu pěkně vypadat to je jisté.

Původní Trex 250

Komplet heli bez aku                                                                    260g

Kabina Tr ex 250                                                                             15g

Celkem                                                                                           275g bez aku

Kapotáž

Trup, podvozek, prosklení                                                           108g

Kabina s prosklením                                                                     30,5g

Ocasní set se spojovacím  materiálem                                         9g

Akumulátor DualSky GT 1000 mAh                                             85g

Celkem                                                                                           232,5g

Celkem po přestavbě dle naměřených hmotností                    477,5g

Dovážení další přírůstek  jak uvedeno níže v textu

 

 

Rozbor hmotnosti kapotáže potažmo vrtulníku

Patky pro uchycení  do trupu jsou vyrobeny z několikavrstvé překližky a jsou vyříznuty  přesně bez otřepů laserem. Mají oválné otvory pro spojení šrouby podvozku vrtulníku. Šrouby se podkládají kovovými podložkami, které, jsou součástí stavebnice. Trochu mi dalo laborování kam která patka patří. Jak je  z obrázků, tak jedna patka je nižší a druhá vyšší. Teď babo raď kam která patří, neboť při studia manuálu nebylo zjištěno z obrázků a z textu kam patří nižší, zda do zadu a kam vyšší zda do předu. Metodou pokus omyl jsem zjistil , že nižší patka patří do zadní části vrtulníku a vyšší do přední části. Když se dají opačně, tak potom nevychází ocasní trubka v ocasní části vrtulníku. Tato musí být situována v horní polovině kruhového průřezu konce kapotáže, neboť i otvor ve vymezovací vložce je  situován exentricky od středu této vložky. Je to z toho důvodu, že v dolní polovině průřezu trupu se musí pohybovat drát táhla vrtulky.

Úprava patek  mechaniky vrtulníku

Mechanika vrtulníku se připevňuje čtyři samořeznými šrouby do plata kapotáže. Není jasné jak to výrobce myslel, ale k zadním patkám není možné se šroubovákem dostat a musely by se vrtat montážní otvory pro šroubovák  (a to pořádně dlouhý) shora kapotáže. To se mi nelíbilo, tak jsem dotčený problém vyřešil trochu jinak. Do původních otvorů, po převrtání, jsem usadil duralové vložky M2 a tyto jsem zalepil. Montážní otvory jsem vytvořil ze spodní strany kapotáže, takže nejsou vidět  a tím pádem nenarušují vzhled kapotáže. Další problém bylo svrtání otvorů pro tyto patky v zadním prostoru kapotáže. Postup jsem zvolil následovný. Mechaniku jsem nejprve na správné místo přidělal samořeznými šrouby v přední části kapotáže a poté jsem vzal dlouhý špendlík a tímto jsem propíchl skrze duralové matky M2 plato kapotáže a i laminát kapotáže. Tím pádem bylo naznačeno, kde mám vrtat. Pozor na dodržení kolmosti otvorů při propichování. Poté jsem provrtal kapotáž vrtákem , který byl o něco málo větší než je hlava šroubu. Použil jsem šrouby M2x8 s imbusovou hlavou. Při vrtání do kapotáže je nutno postupovat opatrně, neboť lak na laminátu je velmi křehký a rád se štípe. Vše je patrno z níže uvedených obrázků. Přední patky se také nevyhli úpravě. Původně umístěné otvory pro připevňovací šrouby  do výřezu pro nožičky podvozku. Z  tohoto důvodu byl patky zkráceny a vyvrtány otvory nové blíže k mechanice, tak  aby samořezné šrouby nezasahovaly do otvorů nožiček podvozku.

 

Servo klopení musí být nainstalováno v bočnici zevnitř nikoli zvenčí jak  je vyobrazeno v manuálu pro stavbu  Trex 250.  Když je zvenčí tak, to potom nedá rozměrově, neboť kapotáž je v horní části hodně zúžená. Dále musí být servo vrtulky nakloněno zhruba v uvedeném úhlu, aby táhlo vrtulky vycházelo z boku trubky. Kulička kloubku musí být vně páky serva a musí se použít rovnoramenná páka. Kotuček naráží na zadní část kapotáže a tím pádem nejde nasadit mechanika až do zadní části kapotáže. Po těchto úpravách to teprve sedí.