Termik XXXL

U serv v křídlech byly odstřihány konektory asi 3 cm od serva a napájeny natahané kabely v křídle. Zbylé konektory servy byl následně zužitkovány pro konektor v trupu a následnému  zapojení k přijímači. Je nutné si vyrobit schéma zapojení aby nedošlo k prohození vývodů jednotlivých serv na konektoru to by značilo fatální následky pro servo. Pro spojení serv mezi středovým dílem křídla a koncovým dílem křídla bylo použito konektorů MPX, kdy sameček konektoru byl zalepen ve středovém díle křídla a samička volně v koncovém díle, aby bylo možné při sestavování modelu tento konektor připojit. Bylo by možné i samičku zalepit do křídla, ale já jsem toho názoru, že jedna strana konektoru musí byt volná neboť při rozjetí křídla třeba ve vzduchu by došlo k odpojení konektoru. Následky se jistě každý dovede představit. Tímto způsobem je toto vyloučeno asi na délce cca 7 cm. Po osazení spojovacího konektoru a protikusu byla ve mně malá dušička když jsem poprvé zkoušel správnost zapojení připojením všech serv do přijímače a odzkoušením funkčnosti zapojení. Je fakt, že jsem vše nejprve zkoušel servotestrem, který má  dva připojovací konektory pro párová serva, (digitální servotester GWS ST1) ale přeci jsem se trochu bál. Vše odzkoušeno a  mohl jsem konstatovat, že se kouzlo podařilo.   Při pájení kabelů na serva jsem si zhotovil z silnějšího papíru podložku, neboť odpadnutá kulička rozpáleného cínu rozhodně povrchu křídla nesvědčí. Vše je patrné na obrázcích.

Trup — zástavba

Po dokončení elektroinstalace křídel přidělání všech krytek a odzkoušení funkčnosti celého systému přišel na řadu trup. Přemýšlel jsem jak docílím celkového zpevnění přední části trupu, neboť od křídel je dosti dlouhý a tudíž při nějaké kolizi by mohl dost trpět. Zvolil jsem systém polo přepážek a na tyto následně  přišroubovat  uhlíkové a laminátové paluby , které celou přední část zpevní a vyztuží. Po tomto rozhodnutí jsem ještě zkusmo sestavil model a rozmístil veškeré komponenty , které do trupu přijdou osadit tj. motor, aku RX, servo SOP a VOP, regulátor, vrtuli s kuželem a pohonný akumulátor.  Po rozmístění a zjištění orientačně polohy těžiště bylo do trupu zakresleno dělení prostoru polopřepážkami.  Vycházel jsem z polohy těžiště výpočtem z hloubky křídla ve 33%. Výrobce žádné informace o poloze těžiště neposkytuje. Vyřezal jsem jednotlivé polopřepážky z tvrdé balzy  7 mm a z obou stran polepené bukovou překližkou 1,5 mm. Do trupu jsem je zalepil epoxidem plněným mikrobalony. Před zalepením jsem ještě do polopřepážek vyvrtal otvory pro zašroubování duralových vložek MPJET  pro M3 šroub. Na poslední přepážku umístěnou pod křídlem jsem ještě vyhotovil desku na kterou bude připevněn přijímač, tato se také stejným způsobem připevňuje přes duralovou vložku M3. Servo VOP se servem SOP jsem umístil na překližkovou destičku, které jsem zaoblil dosedací plochy dle zaoblení trupu.

Přijímač je upevněn oboustrannou lepící páskou a situování antén přijímače je zajištěno kousky lanovodu a to tak aby antény svíraly pravý úhel. Po osazení konektory se přijímač jednoduše s destičkou přišroubuje na polopřepážku pod křídlo jako poslední komponent v trupu směrem k ocasu. Rozmístění polopřepážek odpovídá  rozměrům jednotlivých komponentů, motor, aku RX, serva VOP a SOP.

Po zalepení polopřepážek  bly vyrobeny plata, které se na tyto polopřepážky přišroubují, takže na prvé dvě se přišroubuje uhlíkové plato a pod tímto je skryt regulátor a kabely od motoru s připevněným vypínačem palubní sítě. Do poslední polopřepážky je nutné vyhotovit otvory pro lanovody SOP a VOP, tak aby se volně pohybovaly vůči vychýlení páky serva. Tyto lanovody se až za touto přepážkou přilepí k trupu a tím se zafixují proti průhybu. Lanovody byly již zainstalovány výrobcem. Lanovod SOP je klasický tvořen vnějším pláštěm a ocelovým drátem zakončený na jedné straně u SOP mosaznou závitovou koncovkou. U serva záleží na kždém jak toto vyřeší. Já jsem volil opět blimp. Lanovod VOP je tvořen plastovým pláštěm a laminátovým jádrem. Je to nějaký speciální lanovod, neboť vykazuje minimální vůle.  Zakončen na páce plovoucí VOP je kovovou vidličkou, kde je do této zalepen epoxidem. (též zhotoveno výrobcem) Na konci u serva jsem volil opět mosaznou závitovou koncovku a lanovod jsem zalepil epoxidem.

 

Pokračování později