RICCO SE - strana 2

Nyní máme již zkompletovaný základ pro sestavení vrtulníku a pustíme se do rotorové hlavy.  Rtotorovou hlavu jsem kompletoval přesně dle postupu v návodu. V návodu jsem se dočetl , že všechny spoje musí chodil lehce bez zadrhávání. K tomuto je nutné přistupovat nanejvýše zodpovědně, neboť jednotlivé díly jsou z plastu plněného uhlíkem a jednotlivé díly co se týká uložení na kovové kolíky vykazovaly dosti tuhý chod. Byl jsem nucen vnější otvory prostružit a jehlovým pilníčkem dosedací plochy v otočných částech trochu uvolnit. Po těchto krocích šlo vše jakž takž již volně v únosných mezích. Samozřejmě, kdyby díly byly v kovu, tak to bude chodit naprosto přesně, ale to by se stavebnice velmi prodražila nebyla by nabízena za takovouto cenu.  Co mne však zarazilo to byly kulové kloubky a očka. Tyto chodí velmi ztuha. Jak jsem již deklaroval v návodu jsem se dočetl jen že vše musí chodit lehce, ale jak tohoto dosáhnout to už tam výrobce nepíše. Myslím si, že by neškodilo dát do stavebnice  výstružník na kulové kloubky  průměru 4 mm. Je to  atypický rozměr neboť kloubky třeba od MP JET jsou 3,9 mm takže použít nejdou. Šel jsem na to brutálně a to kleštičky a přes kuličku trochu zmáčknout a on se kloubek uvolnil. Na desce cykliky jsem provedl výměnu všech vnějších koulí za kloubky  bez čepu a použil tak  kloubky  od výrobce MPJET. Taktéž tyto jsem použil i na páky serv.  Na původních kloubcích celá sestava chodila velmi ztuha.

Na tomto obrázku jsou patrny vyměněné kulové kloubky za kloubky MP jet bez krčků, které sou také na šroubky M 1,5 mm.  Tyto chodí naprosto krásně bez vůlí a velmi lehce.  Uvažuji, že zakoupím kloubky od vrtulníku MiniTitan tyto jsou o průměru 3,8 mm a myslím si, že tam půjdou  použít a vyměnit. Do budoucna však stejně uvažuji, že vrtulník bude létat s bezpadlem  od Alignu 3G. Defakto jsem jej už objednal. To pak veškerý ztěžka chodící vršek odpadne a bude po problémech.

Palubní vybavení jsem použil dle mých zkušeností a pro co nejlepší optimalizaci. Serva jsem použil osvědčená Hitec HS 50. Uvažoval jsem použít serva HS65 ale tyto se do výřezu trupu nevešly a to  z důvodu, že jsou o 0,2 mm širší a musely by se bočnice propilovat a další zádrhel vyvstal v tom, že tyto serva mají protaženou průchodku kablíku serva a přes tuto není možné serva do sestaveného  vrtulníku dostat.  HS 50 tam jdou naprosto na těsno a jen tak tak se tam dají do sestaveného vrtulníku zasunout. Servo vrtulky jsem použil digitální Atlas Hyperion DS 11GCB s rychlostí výchylky 0.05/60stupňů. Je to 10g servo ve velikosti HS 50 a je velmi rychlé. Přijímač je použit osvědčený Futaba  R146DP PCM 1024. Motor jak jsem již zmínil. K tomuto bych uvedl, že jsem použil pastorek 22 zubů, a výchylku mám nastavenou lineár 35% normal, IDL1 45% a IDL 2 55%. Jsou to zbytečně nízká nastavení . Budu to řešit pastorkem o poštu zubů určitě 20 z a nebo možná až 18 z. Uvidíme  na jaké se dostanu hodnoty křivek.  Regulátor je osvědčený LA heli modifikovaný pro tento vrtulník s governor modem. Letový čas na akumulátory Dualsky 1000 je cca 8 minut a dobíjím do 700 mAh. Původně jsem zakoupil regulátor Castle Phoenix 10A ale tento se mi zdál, že se dosti hřeje  vlivem velkých odběrů z BEC systému tak jsem použil již osvědčený již uvedený. Gyro jsem použil jak jinak než osvědčené a pro nastavení jednoduché Futaba 401. Pokud se týká serv , tak již mám doma připravená serva HS 5055 digitální provedení HS50. Tyto budou použita pro vrtulníček osazený  řídící jednotkou od Alignu 3G.

Létání

Ve své podstatě jsem vrtulníček doma seřídil v ruce tak aby  byl  s jemným do trimováním. Po příchodu na letiště stačilo pouze doladit gyro respektive jeho neutrální polohu posouváním serva po ocasní trubce a tuto pak uložit do paměti gyra. Dále pár ťuknutí do trimů pro všechny režimy letu a doladění  křivek kolektivu a už vrtulníček naprosto spolehlivě létá po obloze a metá i akrobatické obraty  bez problémů jak jsem očekával. Je velmi stabilní z obratů nevypadává  a provedení dílů z kovu mu jistě prospělo a to hlavně deska cykliky ta je super. Abych se přiznal s tímto vrtulníčkem  respektive s jeho starším bratříčkem Rambem jsem se naučil létat základní akrobatické obraty. Stálo to nesčíslně ran a oprav, ale i s takovýmto malým stroje jsem se to naučil  . Výhodou bylo to, že byly levné náhradní díly oproti jiným vrtulníkům, a super dostupnost u firmy LA heli. Potom, když jsem vzal do ruky  podstatně větší stroj, tak to  šlo jako po másle. Kdo chce malý stroj , takový příruční pod zadní okénko auta, tak toto je dobrá volba nezklame vás výbornými letovými vlastnostmi a nenáročností provozu.  V dnešní době výkonných akumulátorů Li-Pol s rychlým nabíjením je to o třech sadách a nepřetržitém létání.

Kabina  je vyrobena z lexanu,  v transparentním rpovedení. Vrchní strana kabiny je chráněna folii jak je u tohoto materiálu obvyklé. Nástřik je tedy proveden z vnitřní strany kabiny.  Po nástřiku se krycí folie svlékne a výsledek je dokonalý. Super lesk a co hlavně nedochází k poškození laku vnějšími vlivy. Slepí se oboustrannou páskou jež je součástí stavebnice. K dispozici je i sada  transparentních obtisků s nápisem Ricco. Nanášení je obvyklým  způsobem pomocí jarové vody  i přes to , že jsou samolepicí. Perfektně se tímto usadí to toho místa kde mají být .

O přestavbě na bezpádlo s použití Align 3G až někdy příště až to zrealizuji a odzkouším. Určitě se s mými věrnými čtenáři, kteří jsou zvyklí chodit ke mně na web o tuto zkušenost podělím.