RICCO SE  - stavba a létání

Úvod

Již před lety jsem zakoupil stavebnici od firmy LA Heli a to pod názvem v dané době Rambo. Tehdy byla stavebnice vybavena laminátovými bočnicemi a plastovými díly. Vzhledem k odstupu doby mne zajímalo jak postoupil vývoj tohoto modelu a tak jsem se rozhodl ze zajímavosti zakoupit poslední vývojový model prodávaný pod názvem RICCO SE.

Stavebnice po objednání v Eshopu firmy La heli mi domů přišla do dvou dnů.  Zároveň jsem si objednal i motor AXI 2208/26 jakožto doporučený výrobcem vrtulníku pro optimální pohon. Zbytek potřebný pro osazení celého vrtulníku jsem měl již doma a to prohledáním šuplíků a jak vidno zásoby nezklamaly a vše potřebné se dalo do hromady z vlastních zásob ještě z minulosti, kdy bylo uloženo, že by se mohlo někdy třeba hodit. Po převzetí krabice na poště, kde si pracovnice pošty neopomenula utrou sit poznámku, že to  jako bomboniera jsem již s touto pádil domů . Po rozbalení krycího obalu pro odeslání poštou na mě již koukala kartonová krabice s barevným víkem tak jak je vyobrazeno na webových stránkách výrobce.

Po otevření této jsem zde shledal mnoho pytlíčků s obsahem jednotlivých dílů jak níže vyobrazeno.  Dále stavebnice obsahovala uhlíkové listy vrtulky a uhlíkové  rotorové listy. Celý vrtulníček je dá se říci polokovový a to díly bočnice, náboj a kryt  volnoběžky, deska cykliky, rotorová hlava, hlava vrtulky, díly táhla vrtulky, sloupky držáku kabiny, lyžiny podvozku, ocasní trubka—vše červeně eloxováno. Na výběr je ještě modrý  a v klasickém černém provedení. Já jsem zatížen na červenou barvu a proto padla volba na červený elox. Součástí stavebnice je i obrázkový návod. Postrádal jsem označení pytlíčků ve vztahu k návodu aby bylo patrno, který pytlíček s díly je ke které části návodu například jako to má uděláno  firma Align u svých stavebnic vrtulníků Trex. Samozřejmě zkušený modelář, který již má nějakou tu stavbu vrtulníku za sebou s tím nebude mít problémy.  Začátečník asi bude muset trochu přemýšlet kam co přesně patří a které díly k tomu z pytlíčků bude potřebovat.  Nedílnou součástí je i sada  obtisků  v  transparentním provedení.

Stavba

Vzhledem ke skutečnosti, že jsem již v minulosti tento vrtulníček jednou stavěl, tak vlastní stavba nečinila zvláštních potíží. Mám určité postřehy, kde by se dalo trochu zlepšit návod, ale o tom až v následujících řádcích. Dle návodu jako první krok stavby je kompletace ozubeného kola volnoběžky a rotorové hlavy s domečky ložisek. Ložisko vedení hlavní hřídele do domečků volnoběžky padne naprosto bez problémů a vůlí. Stačí pouze malý tlak k umístění ložisek na příslušná místa. S ložiskem volnoběžky je to trochu horší a je to dáno postatou věci, že toto ložisko musí být naprosto dokonale spojeno s  domečkem volnoběžky, které je přišroubováno na převodové kolo.  K přesnému nalisování tohoto ložiska jsem použil svůj soustruh a to tak, že jsem opřel domeček ložiska o univerzálku a ložisko jsem tam natlačil za použití koníka. Tímto způsobem je zaručeno naprosto dokonalé souosé nalisování ložiska do domečku. (pozor na orientaci ložiska v domečku volnoběžky, nápis na ložisku musí být vidět i po nalisování) Po tomto kroku jsem postupoval dle návodu vložka volnoběžky domečky aretační kroužek a sestavení volnoběžky do převodového kola. Pozor na otřepy z vyteklého materiálu při šroubování domečku volnoběžného ložiska do převodového kola. Doporučuji zašroubovat příslušné dva šrouby, pak opět  a ostrým vrtákem vzniklý otřep odstranit a opět zkompletovat. Dále zkompletovat desku cykliky přišroubováním kuliček kloubků. Nezapomeňte pojistit aerobním lepidlem.

 

Následuje připevnění jedné bočnice k  výše vyobrazené sestavě  a k dalším komponentům . Poté se přišroubuje druhá bočnice  a provede se dotažení aretačního kroužku k hornímu ložisku hl. hřídele, tak aby byl celek  bez zjevné vůle. Postup dle návodu vše je naprosto srozumitelné a bez jakéhokoliv úskalí.

Při kompletaci podvozku jsem měl trochu potíž s nasunutím lyžin podvozku do ok podvozkových noh.  Musel jsem oka podvozkových noh prostružit  výstružníkem , tak aby šly nohy na lyžiny sice ztěžka, ale přeci jen alespoň reálně nasunout. Pozor na pořadí nohou podvozku zadní nohy mají na  spodní straně dva kulové kloubky, které slouží k upevnění vzpěr ocasní trubky. Motor jsem přišrouboval dle návodu ale ne do přední části vrtulníku před hlavní hřídel, ale na zadní část bočnic za hlavní hřídel.  Jsou možné obě možnosti, záleží na hmotnosti použitých akumulátorů, alby vyšla centráž tak akorát a nemusel se tedy vrtulník dovažovat. Nafocen je motor v předu, ale posléze jsem jej dal do zadu při vzpomenutí na stavbu Ramba, kdy motor vzadu vyhovoval vzhledem ke zvoleným akumulátorům. Viz úvodní obrázek na  stránky.

Dalším krokem je  ocasního rotoru společně s ocasní trubkou s kardanovým náhonem vrtulky.  Domek ocasního rotoru je koncipován  tak, že kryje veškeré vnitřnosti kuželového převodu a zároveň slouží jako domeček ložisek. Neprve si připravím hřídel vrtulky na kterou nalisujeme kuželové kolo  převodu s kovovým kroužkem. Opět toto kolo musí na hřídeli držet velmi pevně, takže je nutno použít stejný postup jako při  ložiska volnoběžky. Vzdálenost od konce hřídele je jednoznačně uvedena v návodu a skutečně to sedí. Jedinou připomínku jsem měl k rozpěrnému sloupku mezi kuželové kolo a ložisko hřídele vrtulky. Tento je vysoustružen z duralu, ale jeho průměr je příliš velký a nevejde se do domečku kvůli nálytku pro upevňovací šrouby ke sešroubování domečku. Z tohoto důvodu jsem jej nahradil plastovou trubičkou jako u modelu Rambo. (tubička uříznuta z pláště běžného lanovodu pro modely letadel). Ložiska na kardanu jsou pojištěna kyanoakrylátovým lepidelm dle návodu. Poté jsou zasunuta do ocasní trubky. Na stranu u vrtulky je nalisováno kuželové kolo  které tvoří soukolí pravoúhlého převodu náhonu vrtulky. Nezapomenout pojistit kapkou lepidla spojení kolečka a kardanu. Vš zkompletováno dle návodu bez problémů. Jako poslední se musí nalisovat kuželový pastorek, který zapadá do hlavního převodového kola na  tyč. Lisovat bez domečku vrtulky a stále zkouše vzdálenost, tak aby kardan byl mezi ložisky bez vůlí. Opět pojistit kapkou lepidla po nalisování. Říkám to záměrně, neboť s Rambem jsem měl takovou zkušenost, že po stříkání oleje z ložisek tento vyvzlínal mezi kardanovou tyč a pastorek a tento se následně za letu začal protáčet. Samozřejmě tento stav si nevyhnutelně vyžádal pád vrtulníku. Počítejet, že celá sestava půjde zpočátku trochu ztěžka, než se zaběhne. Zpočátku po nasazení vrtulek na  se protočením za pastorek kardanu tato otočí jen několikrát. Když je vše zaběhlé, tak se vrtulka točí hodně dlouho a jde vše lehce. Kompletace vrtulkové  sestavy dle návodu žádný problém jsem nesledal.